خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
دانا
21. تير 1396 - 12:52
پوشش هموراه باعث مصون ماندن انسان از هرگونه آسیبی است واقعیت جامعه امروزی ما در حوزه حجاب و عفاف و بی توجهی به فرهنگ دینی و آموزه های قرآنی باعث شده که نوعی بی بند وباری در این حوزه صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، امامان معصوم(ع) همواره به مقوله تربیت فرزندان توجه خاصی داشته و همه را به رعایت این اصل هدایت و راهنمایی می کردند، موضوع حجاب و عفاف به عنوان یک اصل مترقی در پیشرفت انسان همواره مورد توجه همگان بوده چرا که حجاب زینت بخش فرد و جامعه است.

هفته گرامیداشت حجاب و عفاف بهانه ای شد تا خبرنگار ما با حضور در جمع بانوان لنده ای نظر آنان را نسبت به مسئله حجاب و عفاف جویا شود.

 

مسئولیت نهادهای فرهنگی در موضوع حجاب و عفاف در جامعه دوچندان است

 

زینب جعفری از فعالان رسانه ای شهرستان لنده با اشاره به نقش حجاب در جامعه گفت: حجاب به عنوان یک اصل در زندگی فردی و اجتماعی هر فرد می تواند حاکم و ثابت شود چرا که حفظ حجاب در زن و مرد باعث مصون ماندن آن از هرگونه نگاه های فردی خواهد شد.

وی افزود: یکی از علل اصلی ترویج بی بندوباری و افزایش بی حجابی در جامعه ناشی از عدم توجه خانواده ها به این موضوع مهم و حساس است.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: امروزه باتوجه به گسترش بی حجابی در جامعه، وظیفه و مسئولیت نهادهای فرهنگی همچون، سازمان صدا و سیما ، آموزش و پرورش ، و حسینیه و مساجد محله دو چندان می شود و همانگونه که از رسول اکرم (ص) نقل شده است که فرمودند:« ألا کُلُّکُمْ راعٍ و کُلُّکُم مَسؤولٌ عن رَعِیَّتِهِ" بدانید که همه شما سرپرست هستید و همه شما درباره زیر دستانتان بازخواست می شوید"و بر اساس همین حدیث شریف مسئولیت همه ما در قبال بحث حجاب و عفاف دوچندان خواهد بود.

 

حجاب، سپردفاعی زن برای حفظ ایمان اوست

 

تهمینه شفایی بانوان شاغل در یکی از ادارات شهرستان لنده نیز با تاکید برحفظ پوشش زنان در جامعه تصریح کرد: بهترین سپر دفاعی زن برای حفظ ایمان بحث رعایت حجاب وعفاف است.

وی افزود: حجاب هیچگاه محدودیت در جامعه نیست چرا که حجاب باعث مصون ماندن از نگاه نامحرمان و دفاع از پوشش فردی در جامعه است.

این بانوی شاغل تصریح کرد: زن باحجاب در محیط کار و زندگی فردی و اجتماعی همواره مورد احترام و تکریم خواهد بود و همین نکته نشان دهنده نگرش و دیدگاه جامعه نسبت به زنان محجه است.

 

پوشش با لباس محلی بهترین حجاب است

 

گلی جان کریمی زاده از بانوان با پوشش لباس محلی لنده است که نسبت به بحث حجاب و عفاف دیگاه جالبی دارد و در این زمینه گفت: حجاب همانند خانه ای است که برای حفظ حیا و عفت دور آن دیوار می کشند از گزند حیوانات و سارقان محفوظ بماند.

وی افزود: بهترین پوشش برای زنان لباس محلی است چرا که لباس محلی باعث پوشاندن همه اعضای بدن می شود و چادر نیز تکمیل کننده این پوشش است.

این بانوی لنده تصریح کرد: زنان قدیمی ما بهترین و شیک ترین لباس های خود را می پوشیدند و در همه مراسمات نیز به عنوان یک زن شاخص و باحجاب حضور می یافتند و همین نیز باعث الگو گیری سایرین می شد.

کریمی زاده اظهارکرد: بهترین نکته نیز بحث الگو گیری از حجابی است که ریشه آن را می توان در سبک زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) به درستی یافت.

 

حجاب، پوشش جامعه در مقابل برهنگی فرهنگی است

 

آمنه داستان از فعالین فرهنگی شهرستان لنده نیز با اشاره به نقش حجاب و عفاف در جامعه گفت:حفظ حجاب در جامعه همانند حفظ پوشش گیاهی در حوزه محیط زیست است چرا که اگر بحث پوشش گیاهی در محیط زیست از بین برود محیط زیست نیز نابود خواهد شد.

وی افزود: رعایت حجاب و عفاف در جامعه علاوه بر اینکه یک مسئله شخصی به تنهایی نیست بلکه به عنوان یک باورمهم اجتماعی در جامعه نیز باید نهادینه شود.

این فعال فرهنگی تصریح کرد: برخی ها فطرت انسان را در برهنگی می بینند ولی این گونه نیست چرا که حجاب علاوه بر حفظ زیبایی باعث مصون ماندن وی از هرگونه برهنگی در جامعه خواهدشد.

 

نقش والدین در بی حجابی فرزندان

 

سیده رقیه میری از کارشناسان حوزه ارتباطات شهرستان لنده است که با اشاره به حفظ حجاب گفت: باور برخی والدین نسبت به مسئله حجاب و عفاف تغییر کرده است به طوری که برخی از والدین با رفتار غلط خود در بدو کودکی و خردسالی برهنگی را برای فرزندان خردسال خود سمبل زیبایی قرار می دهند و از همان ابتدا فرزندان خود را خواسته یا ناخواسته در مسیر برهنگی فرهنگی قرار می دهند.

وی افزود: برهنگی فرهنگی یکی از برنامه های اساسی تغییر سبک زندگی در هر کشوری است که طراحان این فرهنگ کاملاً مهندسی شده نسبت به این موضوع کار می کنند ولی متاسفانه ما بدون هیچ قید وشرطی تنها همانند مانکن ها از آنان پیروی کرده و همانگونه که آنان می خواهند لباس می پوشیم که با الگو و سیره همه ما که حضرت فاطمه مرضیه است کاملا منافات دارد.

این کارشناس فناوری تصریح کرد: بدون شک حفظ حجاب و عفاف در جامعه نه تنها ماعی برای پیشرفت جامعه نسیت بلکه جامعه نیز بر گسترش بحث عفاف و حجاب به خود خواهد بالید.

وی تاکیدکرد: وقتی عفت و حیا و بی حجابی در جامعه گسترش یابد شاهد افزایش معضلات و چالش های اجتماعی نیز در جامعه خواهیم بود.

رعایت حجاب و عفاف در جامعه نه تنها مانعی برای جامعه نیست بلکه زنان مجبه و عفیف جامعه باعث متجلی ساختن جامعه از هرگونه معضل و آسیب اجتماعی خواهند شد که برای رعایت این اصل نباید حجاب را فقط معطوف به خانم ها دانست بلکه وظیفه مردان نیز همانند زنان در حفظ ظاهر و عفت در کلام نیز باید مورد توجه قرارگیرد.

گزارش و عکس: زینب جعفری، سید اسماعیل میری

انتهای پیام/م

سیداسماعیل میری

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب