دانا
خبرنگار افتخاری
طنین یاس
صبح زاگرس
دوره آموزش مجازی شهید آوینی
17. فروردين 1396 - 14:08
امروز 17 فروردین ماه سال 96 است در چند سال گذشته در چنین روزی 5 شهید متولد شده اند که در مناطق مختلف جنگی و در سال های 62 تا 67 به شهادت رسیده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کهگیلویه وبویراحمد ایل بانو این پایگاه اطلاع رسانی در نظر دارد در پنجشنبه هر هفته شهدایی که در این روز و این تاریخ به شهادت رسیده اند و یا هم متولد شده اند را معرفی کند.

امروز 17 فروردین ماه سال 96 است در چند سال گذشته در چنین روزی 5 شهید متولد شده اند که در مناطق مختلف جنگی و در سال های 62 تا 67 به شهادت رسیده اند شهید عیدی چمانده، شهید عیسی شیخی، شهید نوروز علی جلیل پور، شهید حسین درخشان پور، شهید خدامراد شرافتی پور از جمله این پنج شهید هستند که در زیر بخشی از زندگی نامه و محل و تاریخ شهادت شان نوشته می شود.

شهید عیدی چمانده متولد 17 فروردین ماه سال 1346 است و در تاریخ 23 اسفند ماه سال 62 به شهادت رسید.

شهید چمانده از همان کودکی  علاقه وافری به مسائل اسلامی داشت ، در 12 سالگی پدر را از دست داد.با تلاش خستگی ناپذیر خود توانست دوران راهنمایی را درمدرسه چین ادامه دهد.بارها برای رفتن به جبهه ثبت نام کرد ولی به علت کمی سن از پذیرش وی خودداری می کردند. سرانجام به طریقی خود را به عرصه نبرد با دشمن رساند و سرانجام به درجه رفیع شهادت نایل امد.

شهید عیدى چمانده در وصیتنامه خود نوشته است ولا تحسبن الذین قتلوا فى سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون برادران عزیز ،اگر خداوند متعال سعادت شهادت را نصیبم گرداند و من لیاقت داشتن چنین سعادتى را دارا باشم سنگرم را خالى نگذارید ،بعد از من شما پنج نفر هستید و ادامه دهنده راهم باشید و نگذارید سنگرم خالى بماندکه غیر این صورت به من و آرمانم بی وفا می شوید.

 

 

شهید عیسی شیخی چنین روزی در سال 37 در روستای دژکوه در روستای کوچک و دورافتاده ای به نام دژکوه در یک خانواده مذهبی و فقیر چشم به دنیا گشود . او از طبقه مستضعف روستای دژکوه بود و درآمدشان فقط به اندازه نان سالشان بود که دست رنج پدرش بود . شغل پدرش دامپروری و کشاورزی بود.

شهید شیخی در تاریخ در تاریخ 29 دی ماه سال 67 به شهادت رسید.

این شهید والامقام در وصیت نامه خود اینگونه نوشته است بسم الله الرحمن الرحیم ولاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون کسانی که در راه خدا کشته می شوند مرده مپندارید بلکه آنها زنده اند و نزد خدای خود روزی می خورند . خدایا من بنده گناهکار تو هستم شهادت من باعث از بین بردن گناهان من شود . برادران و خواهران مسلمان به ندای من گوش کنید.از پدر و مادرم می خواهم که مرا حلال کنند. از خانواده و اقوام می خواهم که برایم پیراهن  سیاه نپوشند.پدرم ، در فکر من نباش ، بلکه برادرانم را بگذارید تا راه من که راه اسلام استف ادامه دهند ، چون حون شهیدان درخت انقلاب را یاری می کند.

شهید نوروز علی جلیل پور در تاریخ 17 فروردین ماه سال 1329 متولد شد و در نبرد حق علیه باطل در  تاریخ 12 تیر ماه سال 61 به شهادت رسید .

این شهید والا مقام تحصیلات ابتدائی را در مسجد سلیمان گذراند. نبوغ سرشار باعث شد که در کلاس سوم و چهارم را در یکسال سپری کرد. و سالهای دبیرستان را در مدرسه دکتر شریعتی گچساران به پایان رساند و بعد بعنوان سپاهی دانش و شهرک فریدوماصفهان به خدمت مشغول شد.

شهید جلیل پور در وصیت نامه اش اینگونه نوشته است امام را دعا کنید و نماز شبتان بخصوص ترک نشود.

شهید حسین درخشان پور در چنین روزی و در سال 50 متولد شد و در چهارم تیر ماه سال 67 در نبرد حق علیه باطل به شهادت رسید.

او دروه تحصیلات ابتدایی و سال  اول و دوم راهنمایی را در زاداهش  به پایان رساند.از نظر اخلاقی  و رفتار خیلی خوشرفتار بود . همه مخارج خانواده را برعهده داشت.پس از دوره آموزشی راهی میدان جنگ شد و در پدخندق مفقود گردید. او پس از گسیل به جبهه شاخه گلی را در خانه گذاشته و به مادرش گفته ادر عزیزم! می دانم اگر مادری فرزندش را از دست بدهد خیلی دلتنگ می شود ولی باور کن شهادت آرزوی هر فردی است.

‏حسین درخشان پور وصیت نامه اش را اینگونه آغاز کرده است: بسمه تعالى انا لله و انا الیه راجعون با سلام و درود به رهبر کبیرعظیم الشأن و با سلام و درود بیکران به پیکر معظم شهداء و با سلام و درود به تمامى رزمندگان جان به کف و ایثارگران در راه خدا . چندى بود درصدد این بودم تا وصیت نامه اى بنویسم که شاید این وصیت نامه زبان بى زبانى باشد.
 

شهید خدا مراد شرافتی خوب در 17 فروردین ماه سال 42 متولد شد و در چهارم تیر ماه سال 67 نیز به شهادت رسیده است.

پدر این شهید والا مقام خلیفه نام دارد و اهل گچساران است که در درگیری مستقیم با دشمن به شهادت رسید.

پاسدار  رشید سپاه اسلام شهید مظلوم خدامراد شرافتی از جمله کسانی بود که عاشقانه جاده هموار خوشبختی را در نوردیده

شهید در وصیت نامه خود نوشته است: بسم رب الشهداء با سلام بر مهدی موعود قائم آل محمدحامی مستضعفان جهان درود بیکران به رهبر کبیر انقلاب اسلامی که با رهبریهای پیامبر گونه اش محرومین را از ظلمت به سوی نور به حرکت درآورد.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

نظرسنجی

ایل بانو تنها سایت تخصصی زنان در استان را چگونه ازیابی می کنید؟

تازه ترین مطالب

پربیننده ترین مطالب